PINOKIO

5

29 stycznia 2016 (piątek), godz. 11.00, Scena NCK

 

Drewniany pajac, który stał się człowiekiem, skończył   131 lat! Urodził się we Włoszech i mimo wieku wciąż jest młody, wciąż niepoprawny, przyciągający widzów oraz czytelników. „Pinokio” to jedna z najbardziej znanych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji teatralnych i literackich.

Większość dzieci zna opowieść o Pinokiu, szeptaną przez rodziców „do poduszki”. Być może śniły o  wspaniałych i niesamowitych, czasem niebezpiecznych przygodach, w których igrało się ze śmiercią, ale też o tych dziecięcych, wiodących do Krainy Zabawek pokusach i pragnieniach. Pewnie też każdy dorosły  człowiek w zakamarkach swej pamięci zachowuje chociażby fragment niezwykłych losów  wymyślonych przez Carla Collodiego.

„Pinokio” to opowieść o życiu, o dojrzewaniu, o stawaniu się  z pajaca człowiekiem. Bo przecież pajac czy osioł to wcale nie brzmi dumnie. Ale nawet  będąc nimi – można  dorosnąć, zrozumieć, zmienić się. Ile jest z Pinokia w każdym z nas? Czy Pinokio to urwis, czy szukający własnej  tożsamości zagubiony i zapatrzony we własne potrzeby chłopiec?

Inscenizacja włącz opowieść o drewnianej lalce w widowisko teatralne przygotowane przez trupę  wędrujących komediantów. To oni tworzą niepowtarzalną aurę  i  grupę aktorską niemalże z Cirque du  Soleil, która zabiegami czysto teatralnymi przemienia swój  teatralny wóz w Kolejne miejsca znane z historii Pinokia – dom Dżeppetta, Pole Cudów, Cyrk, Wesołe Miasteczko.

Pinokio jest moralitetem i współczesnym Odyseuszem, który szuka w podróży własnej drogi, a dobra wróżka niby  Anioł chroni chłopca . Pinokio żądny jest poznania świata, chętnie podejmuje  ryzykowne i  bezmyślne decyzje. Cierpi za każdym razem. Sztuka  odwołuje  się  do wyobraźni współczesnego widza. Z jednej strony wejście w  życie młodego, nieukształtowanego człowieka, z drugiej poważny temat odpowiedzialności i dojrzewania.

Adaptacja, Reżyseria – Jarosław Antoniuk

Obsada :

Pinokio  –  Krystyna  Kachel

Wróżka, Przechodzień II  – Ewelina Klocek

Kolombina,  Lis –  Agnieszka Kwiatkowska

Arlekin, Kot, Knot  –  Karol  Krzystanek

Dżepetto,  Przechodzień I   –  Piotr  Serafin

Ogniojad, Gospodarz  –  Łukasz  Łęcki

Scenografia –  Ewa  Farkašová

Muzyka  –  Bogdan Szczepański

Asystent reżysera  – Piotr Serafin

Czas trwania: 60 min.