O FESTIWALU

Co roku, w czasie ferii zimowych, Nowohuckie Centrum Kultury organizuje Festiwal Teatrów dla Dzieci, który służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania ze sztuką.

Edycją 2024 zadedykowaliśmy klasyce literatury! Scenę NCK odwiedzili Koziołek Matołek, Brzydkie Kaczątko, Miś Uszatek, Czerwony Kapturek, Pan Twardowski, Królowa Śniegu. Ponadto wraz z Alicją trafimy do Krainy Czarów, a z Dorotką i jej przyjaciółmi przemierzymy Krainę Oz.

Podczas 15 festiwalowych dni, na trzech scenach, dzieci zobaczyły kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Przez dwa tygodnie bajkowe opowieści snuli aktorzy z Łomży, Łodzi, Wałbrzycha, Kielc, Lublina, Warszawy i innych polskich miast.

Bardzo istotną częścią Festiwalu były także spektakle dla najnajów, na które zaprosiliśmy dzieci już od 6. miesiąca życia! Podczas spektaklu najmłodsi widzowie (wraz z opiekunami) doświadczyli kontaktu z wielowymiarowością sztuki teatralnej poprzez kontakt z aktorami, lalkami, muzyką i scenografią, przy ogromnej dbałości o to, by to wyjątkowe spotkanie dopasowane było do potrzeb i zdolności percepcyjnych najmłodszych widzów.

Uczestnicy Festiwalu wzięli też udział w warsztatach i interaktywnych wystawach.