Akademia Pani Beksy

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc

„Nazywam się Basia Niezgódka. Mam dziesięć lat i właśnie, no właśnie… Pewnie zastanawiacie się, skąd znacie moje nazwisko. Tak, tak, no raczej nie inaczej… Adaś Niezgódka to mój tata. To on bajdurzył kiedyś, że był uczniem Akademii Pana Kleksa. Opowiadał mi na dobranoc o szalonym profesorze, który częstował go piegami, o szpaku Mateuszu, o golarzu Filipie, kleksografii i o chłopcach, których imiona rozpoczynały się na literę A. Ambroży, Anastazy, Adolf…”

Basia trochę tacie nie wierzyła, a trochę mu zazdrościła. Czy nie wspaniale byłoby przeżyć równie szalone przygody? Dalekie loty w kosmos, niezwykłe podróże, wariackie zabawy na podwórku… Koniecznie w gronie przyjaciółek, na przykład o imionach na literę B!
I właśnie razem z nimi – Bogną, Beatką, Bożenką – uczęszcza do Akademii Pani Beksy, która rozwiewa smutki za pomocą śmiejżelków, siniaki zamienia na kogel mogel, gorliwie pyta z dowcipów. Pozwala też zmyślać, łazić po drzewach i taplać się w kałużach. A wszystko to na przekór intrygom… Różowej Królowej!

Spektakl „Akademia Pani Beksy” w reżyserii Roberta Drobniucha powstał na podstawie sztuki autorstwa wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Julii Holewińskiej. To pełna humoru i fantazji opowieść o tolerancji, przyjaźni i dążeniu do szczęścia – wbrew przeciwnościom, powinnościom i schematom. Niezwykła szkoła, do której trafia Basia Niezgódka, uczy radości, figli i psot, ale też wzajemnego szacunku, życzliwości i wiary we własne siły. Do tego wiedzę wykłada się tu w porywających dźwiękach piosenek, na wzór kultowych przebojów słynnego Pana Kleksa. Spektakl aktorski i lalkowy.

Reżyseria – Robert Drobniuch
Scenariusz na podstawie sztuki Julii Holewińskiej
Muzyka – Piotr Klimek
Scenografia – Katarzyna Proniewska-Mazurek
Kostiumy – Hanka Podraza

Spektakl dla dzieci od 7 roku życia.
Czas trwania: 1 godz. 10 min. (bez przerwy)

18 stycznia 2019 r. / g. 11.00 / Scena NCK