Król Maciuś I

Teatr Figurki z Krakowa
według Janusza Korczaka

Spektakl Król Maciuś I to historia dorastania. To opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami, pogonią za marzeniami i konfrontowaniu z porażką. W świecie, w którym obowiązuje terror uśmiechu i przymus sukcesu sprawdzamy, co będzie, jeśli wszystko NIE będzie dobrze? Jeśli zrobimy błąd? Co będzie, jeśli przegramy?

Opowiadamy historię Maciusia, bo dotyka dwóch ważnych tematów – pojęcia „dorosłości” oraz kondycji współczesnego świata.

Kultura dziecięca i młodzieżowa nie traktuje dojrzałości jako wartości. Dorośli są zajęci sobą i swoją pracą. Dorośli to wrogowie – nic nie wiedzą, nic nie rozumieją. Życie kończy się po dwudziestce. Odpowiedzialność, pracowitość, mierzenie się ze światem, a przede wszystkim umiejętność znoszenie porażek, to nie są modne tematy. Historia Maciusia jest pretekstem do tego, aby opowiedzieć o świecie, który nie jest jednoznaczny, w którym podejmujemy złe decyzje i ponosimy tego konsekwencje. Co wcale nie musi oznaczać końca świata, natomiast musi – zmianę planów.

Spektakl jest adaptacją lektury uzupełniającej dla klas 4.

PREMIERA: 29 listopada 2014
Reżyseria: Dagmara Żabska
Adaptacja: Marta Hankus
Scenografia: Edyta Stajniak
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Obsada: Tadeusz Dylawerski, Dominika Kaczmarek, Mateusz Wróbel
Produkcja: Marta Hankus we współpracy z Andrzejem Pietyrą, Anną Mastaj, Pauliną Pikiewicz
Pracownia scenograficz­na: Agnieszka Po­lańska, Piotr Idziak, Edyta Stajniak
Konsultacje animacyjne: Agnieszka Makowska
Realizacja: Murat Kornaev, Marta Hankus

Spektakl dla dzieci od 7 roku życia.
Czas trwania: 40 min.