Brzydkie kaczątko

autorski projekt Alicji Karczmarskiej-Strzebońskiej
według baśni H. C. Andersena

Brzydkie kaczątko to jedna z najbardziej znanych baśni duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Jej życiowość potwierdzał sam autor, który napisał o sobie: „Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jaja”. Brzydkie kaczątko jest wyszydzane, wyśmiewane i samotne. Pokonując wiele przeciwności losu, wyrasta jednak na najpiękniejszego ptaka. Nic nie zostało ze szpetnego, niezgrabnego szarego pisklęcia. Był piękny i śnieżnobiały. Czuł się szczęśliwy. Los wynagrodził mu cierpienia, i prześladowania. Baśń o brzydkim kaczątku jest bardzo emocjonalna i nie tylko każde dziecko kibicuje bohaterowi, ale i wielu dorosłych ma osobiste skojarzenia. Historia brzydkiego kaczątka dowodzi, że wygląd zewnętrzny nie powinien być wyłączną podstawą do  oceny człowieka. Po drugie baśń niesie ogromny ładunek emocjonalny, uczy współczucia i pokazuje, że nie powinniśmy dokuczać innym, wyśmiewać się z nich czy krzywdzić w jakikolwiek sposób. A po trzecie baśń pełni też funkcję pocieszenia. Nigdy nie wiadomo, kiedy los się odmieni i z „brzydkiego kaczątka” przemienisz się w podziwianego przez wszystkich „łabędzia”.

Spektakl tworzony na oczach widzów. Jest to autorski projekt Alicji Karczmarskiej-Strzebońskiej , która poprowadzi także warsztaty on-line podczas Festiwalu.

Filmy zrealizowano w ramach projektu „Sztuka po krakosku – wchodzę w to!” Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego w partnerstwie z Klubem Kultury „Łokietek” filią Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Spektakl dla dzieci w wieku 4-6 lat.
Czas trwania: 12 min.