Pinokio

Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju

Drewniany pajac, który stał się człowiekiem, skończył 131 lat! Urodził się we Włoszech i mimo wieku wciąż jest młody, wciąż niepoprawny, przyciągający widzów oraz czytelników. „Pinokio” to jedna z najbardziej znanych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji teatralnych i literackich.

Większość dzieci zna opowieść o Pinokiu, szeptaną przez rodziców „do poduszki”. Być może śniły o wspaniałych i niesamowitych, czasem niebezpiecznych przygodach, w których igrało się ze śmiercią, ale też o tych dziecięcych, wiodących do Krainy Zabawek pokusach i pragnieniach. Pewnie też każdy dorosły człowiek w zakamarkach swej pamięci zachowuje chociażby fragment niezwykłych losów wymyślonych przez Carla Collodiego.

„Pinokio” to opowieść o życiu, o dojrzewaniu, o stawaniu się z pajaca człowiekiem. Bo przecież pajac czy osioł to wcale nie brzmi dumnie. Ale nawet będąc nimi – można dorosnąć, zrozumieć, zmienić się. Ile jest z Pinokia w każdym z nas? Czy Pinokio to urwis, czy szukający własnej tożsamości zagubiony i zapatrzony we własne potrzeby chłopiec?

Pinokio jest moralitetem i współczesnym Odyseuszem, który szuka w podróży własnej drogi, a dobra wróżka niby Anioł chroni chłopca . Pinokio żądny jest poznania świata, chętnie podejmuje ryzykowne i bezmyślne decyzje. Cierpi za każdym razem. Sztuka odwołuje się do wyobraźni współczesnego widza. Z jednej strony wejście w życie młodego, nieukształtowanego człowieka, z drugiej poważny temat odpowiedzialności i dojrzewania.

Adaptacja, Reżyseria – Jarosław Antoniuk
Scenografia – Ewa Farkašová

Muzyka – Bogdan Szczepański
Asystent reżysera – Piotr Serafin
Obsada:
Pinokio – Krystyna Kachel
Wróżka, Przechodzień II – Ewelina Klocek
Kolombina, Lis – Agnieszka Kwiatkowska
Arlekin, Kot, Knot – Karol Krzystanek
Ogniojad, Gospodarz – Łukasz Łęcki
Dżepetto, Przechodzień I – Piotr Serafin

29 stycznia 2016 r. (piątek), g. 11.00