Plastusiowy Pamiętnik

Teatr Nowy z Zabrza

Teatralna interpretacja klasyki literatury dziecięcej. Na scenie zagoszczą wielkie przybory szkolne i aktorzy w barwnych kostiumach z wdziękiem oddający klimat słynnej książki Marii Kownackiej. Zapowiada się niezapomniane widowisko z Plastusiem w roli głównej.

Było to bardzo dawno temu. Wasze mamusie nosiły wówczas jeszcze krótkie sukienki,  a czesały się w warkoczyki z kokardkami albo obcinały włosy „na poleczkę”. Redaktorka „Płomyczka” umyśliła sobie wtedy, żebym koniecznie pisała opowiadanie o szkole, które ciągnęłoby się w pisemku przez cały rok, a bohaterem opowiadania miał być taki ludzik z drzewa czy też z gałganków. A ja wcale nie miałam ochoty o tym pisać! Co tu począć? Od czego jednak człowiek ma przyjaciół?!… Miałam taką siedmioletnią przyjaciółkę, Krysię.  Nieraz naradzałyśmy się z Krysią, o czym by tu ciekawym do „Płomyczka” napisać. Myślę więc sobie: „Pójdę do Krysi, ona na pewno poradzi!”
Dwa dni później do moich drzwi ktoś gwałtownie zakołatał. Biegnę co tchu otworzyć — we drzwiach stoi Krysia. Oczy jej płoną, spod beretu wygląda wiecheć czupryny, tornister przerzucony przez jedno ramię.

— Już mam!… Już wiem!… — krzyczy od progu.

I Krysia zdziera z pleców tornister, z tornistra wyjmuje piórnik, a z piórnika, moi kochani! — tyciusieńkiego ludzika jak ziarnko fasoli, z perkatym nochalkiem i odstającymi uszami. Stawia go sobie na dłoni i woła:

— Widzisz!… Teraz rozumiesz, z czego „on” będzie?!

Kiwnęłam głową w zachwycie.

— Rozumiem. Z plasteliny!…

— A na imię będzie miał Plastuś! 

Odtąd Plastuś stał na moim stole, a pamiętnik jego pisał się tak łatwo, jakby naprawdę on sam opowiadał w nim swoje przygody. Od tego czasu minęło wiele lat….

autor – Maria Kownacka
reżyseria, adaptacja, teksty piosenek – Zbigniew Stryj
scenografia – Bartłomiej Latoszek
kostiumy – Joanna Puk
muzyka – Bogdan Kisiel
choreografia – Agnieszka Ślusarek
asystent reżysera – Robert Lubawy
inspicjent/sufler – Edyta Bicz
fotografie – Paweł JaNic Janicki

27 czerwca 2021 (niedziela)
g. 11.00
Scena NCK


Spektakl dla dzieci powyżej 4 roku życia.
Czas trwania: 90 minut (w tym przerwa)