„Miau! Co to za mina?” – wystawa interdyscyplinarna

19 stycznia – 1 lutego
Biała Galeria CENTRUM, wstęp wolny
czynna codziennie w g. 10.00-15.00
oprowadzanie kuratorskie z Moniką Chrabąszcz-Tarkowską – 19.01.2024 r. (niedziela), g. 12.00

Interaktywna wystawa zapraszająca dzieci w świat emocji, oparta na serii książek i materiałów edukacyjnych, które powstały na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w ramach pracy doktorskiej Moniki Chrabąszcz-Tarkowskiej. Na ekspozycję składa się zbiór ilustracji, projekcje multimedialne oraz duże elementy scenograficzne – wielkoformatowe puzzle, a także emocjonalna „piaskownica”. W trakcie zwiedzania dzieci poznają, nazywają, pokazują i rysują rozmaite stany emocjonalne, jednocześnie oswajając je poprzez zabawę. 

Seria wydawnicza, na której opiera się wystawa, powstała w konsultacji z psychologami i logopedami. Wychodzi naprzeciw również dzieciom neuronietypowym, ucząc samoregulacji emocjonalnej i wspierając rozwój kompetencji społecznych.

Monika Chrabąszcz-Tarkowska – doktor sztuki, wykładowczyni na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej. Projektuje książki, plakaty i wystawy. Jej zainteresowania twórcze i badawcze orbitują wokół projektowania dla dzieci oraz projektowania uniwersalnego. Autorka picture-booka „O, co czuję?” (wydawnictwo Natuli, 2024) wspierającego rozwój emocjonalny dzieci. Projektantka i kuratorka wielu wystaw kierowanych do młodego odbiorcy: „Dziura w całym. Bohdan Butenko. Ilustracje” czy „Dzieciaki. Ilustracje Janusza Stannego”. Autorka aranżacji i oprawy graficznej wystawy „Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej” pokazywanej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2023 roku. Laureatka wielu nagród: konkursu Hiiibrand Design Awards 2023 (w kategorii: plakat), Applied Arts Magazine 2024 (za projekt katalogu dla CSW Zamek Ujazdowski), Excellent Award na International Poster Biennale for Peace (Nanjing, Chiny). Wielokrotnie nominowana do prestiżowych nagród: Satyrykon 2024, Najpiękniejsza Książka Roku 2022, Śląska Rzecz 2022. Współpracowała z licznymi instytucjami kultury: Zamkiem Ujazdowskim, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Międzynarodowym Centrum Kultury, Nowohuckim Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Płocką Galerią Sztuki i Pałacem Schoena w Sosnowcu. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą: w USA, Meksyku, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Hong Kongu, Francji, Belgii, Hiszpanii, Ukrainie i Czechach.