Skrzaty domowe

Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju

To spektakl teatralny przeznaczony nie tylko dla dzieci. Całą rodziną odkrywać  będziemy zakątki domu, które potrafią pobudzić naszą wyobraźnię. W przedmiotach codziennego użytku odnajdziemy całą gamę skojarzeń. Niezauważany na co dzień  próg może stać się bardzo ważnym bohaterem naszej opowieści! Podobnie jest z domowymi przestrzeniami: salon, sypialnia, łazienka, kuchnia, czy przedpokój mogą wzbudzać w nas niepokój, jednocześnie zmuszając do freudowskiego odrzucenia racjonalności przedmiotów i przestrzeni, na rzecz irracjonalnego ich wykorzystania i zastanowienia.

Wiersze Michała Rusinka wykorzystane w spektaklu prowadzą nas w zaczarowane zakamarki codzienności. Któżby pomyślał, że tyle fantastycznych przygód czeka nas w każdym zakątku domu? Czyż często nie jest  tak, że zwyczajna wycieraczka, słuchawka prysznica, lampka nocna… w rękach dziecka mogą okazać się przedmiotem innego przeznaczenia? Przenoszą nas od wspomnień po odległe przestrzennie kosmosu.

Reżyser spektaklu Dariusz Wiktorowicz, przygotowując scenariusz dla Teatru Rabcio, nie wziął na warsztat popularnej bajki. Scenariusz został oparty na wyjątkowych wierszach Michała Rusinka, splecionych akcją z sympatycznymi bohaterami przemierzającymi domowe zakątki. Mamy tu Skrzata salonowego, Skrzata kuchennego, łazienkowego, a nawet Skrzata zamieszkującego w starym pianinie, ukrytego wśród zakurzonych albumów i płyt na strychu.

Grzegorz Turnau wypełnia tę atmosferę odkrywania domowych tajemnic skomponowaną przez siebie muzyką i piosenkami. Całość teatralnej inscenizacji dopełnia niezwykle barwna i metaforyczna scenografia i kostiumy, zaprojektowane przez Barbarę Wójcik-Wiktorowicz. Charakter i ruch sceniczny nadał skrzatom Arkadiusz Buszko. Twórcy spektaklu zabierają nas na ponadczasową wycieczkę do wnętrza domu, którą być może, każdy po wyjściu ze spektaklu będzie kontynuował w swoim domu.

wiersze – Michał Rusinek
scenariusz i reżyseria – Dariusz Wiktorowicz
scenografia – Barbara Wójcik-Wiktorowicz
teksty piosenek – Michał Rusinek
muzyka – Grzegorz Turnau
ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko
asystent reżysera – Piotr Serafin
dekoracje, kostiumy: Janina Handzel-Karpus, Piotr Piotrowski, Eliza Wtorkiewicz-Kaleta
realizacja dźwięku – Gabriel Gacek
realizacja światła: Bogusław Handzel, Piotr Świerczek

24 stycznia (poniedziałek)
g. 11.00, Scena NCK
spektakl dla widzów powyżej lat 3.
czas trwania: 55 minut

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2 <kliknij>
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

Okazując – przed wejściem na wydarzenie – aktualny certyfikat COVID lub wypełniając oświadczenie widza NCK <kliknij> sprawiasz, że kultura jest dostępna dla większej liczby osób. Dziękujemy!